
Guvernul Marocului a decis, în urma unei analize și consultări, revenirea la ora standard GMT la sfârșitul verii, renunțând la ora de vară permanentă adoptată din 2018.
Măsura ora de vară a fost inițial justificată prin sincronizarea cu partenerii europeni și reducerea consumului de energie, dar a fost contestată pentru că afecta programul zilnic, în special al elevilor.
Premierul Aziz Akhannouch a recunoscut disconfortul pe care îl provoca ora de vară permanentă, motiv pentru care s-a luat această decizie importantă după mulți ani de nemulțumiri și proteste.