
La două zile după interdicția primarului Emil Boc privind folosirea steagului și imnului Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj, echipa Rusiei s-a retras complet din competiție.
Federația Rusă de Gimnastică acuză încălcarea regulamentului competiției și anunță că va recurge la toate demersurile juridice pentru a contesta măsura, care contrazice deciziile World Gymnastics.
Primarul Emil Boc a explicat că interdicția reflectă poziția oficială a României și a UE legată de războiul din Ucraina, subliniind că este o decizie administrativă, nu împotriva sportivilor.