
Prin PNRR, Ministerul Sănătății a efectuat plăți de 438,1 milioane de lei, cea mai mare sumă achitată într-o săptămână, pentru proiecte de infrastructură și echipamente medicale.
Fondurile sunt destinate modernizării spitalelor, creșterii siguranței pacienților, extinderii secțiilor de terapie intensivă neonatală și digitalizării sistemului de sănătate.
Ministrul interimar Cseke Attila a subliniat că aceste plăți confirmă faza avansată de implementare și o transformare profundă în modul de furnizare a serviciilor medicale.