Stimulente pentru angajatorii care încadrează elevi și studenți vara
Economie

Stimulente pentru angajatorii care încadrează elevi și studenți vara

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 17:23)

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă reamintește că angajatorii pot beneficia de un stimulent de 330 lei pe lună pentru fiecare elev sau student angajat pe durata vacanței de vară. Această sumă reprezintă jumătate din indicatorul social de referință și se acordă pentru maximum 60 de zile lucrătoare anuale.

Sprijinul financiar se acordă celor care angajează în baza unui contract individual de muncă pe durată determinată sau a unui contract de muncă temporară, iar în cazul tinerilor sub 18 ani, norma întreagă este considerată un program de 6 ore pe zi și 30 de ore săptămânal. Diferența de plată față de salariul realizat este suportată de angajator.

Pentru a beneficia de stimulent, angajatorii trebuie să încheie o convenție cu agențiile locale de ocupare în termen de 30 de zile de la angajare. Nu pot primi acest sprijin cei care au angajat tinerii înainte de vacanță sau pentru care s-a depășit perioada maximă de 60 de zile lucrătoare.