Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Economie

Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 21:26)

Ministerul Finanțelor a contractat împrumuturi suplimentare de 375 milioane lei față de planul inițial în iunie 2026.

Suma este destinată refinanțării datoriei și finanțării deficitului bugetar în condițiile pieței.

Ofertele băncilor au fost superioare valorii contractate, indicând interes pentru titlurile de stat.