Două parcări imense din Capitală zac abandonate, Primăria le reînchiriază cu plată
Actualitate

Două parcări imense din Capitală zac abandonate, Primăria le reînchiriază cu plată

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 22:25)

Două parcări mari ale Primăriei Capitalei, neutilizate ani de zile, vor fi redeschise din 1 iulie cu sistem de taxare. Prima este Park and Ride Pantelimon, cu 500 locuri, abandonată timp de 4 ani.

Cealaltă este parcarea de 1.250 de locuri lângă Arena Națională, nefolosită de 15 ani, zona fiind suferindă de lipsa spațiilor de parcare.

Ambele parcări vor avea pază 24/24, monitorizare video, facilități și tarife între 5 lei pe oră și abonamente lunare pentru riverani la doar 50 lei.