
Vremea extrem de caldă atinge cele mai ridicate niveluri ale sezonului, cu temperaturi apropiate de recorduri, iar autoritățile au emis cod roșu pentru jumătate din țară.
Au apărut cazuri de probleme grave de sănătate, iar spitalele și serviciile de urgență sunt în alertă maximă, cu mai multe intervenții și măsuri preventive.
Sunt instalate tuneluri de răcire, farmacii cu stații de prim-ajutor și puncte dedicate pentru protejarea persoanelor expuse efectelor caniculei.