
Organizaţia Meteorologică Mondială avertizează că valurile de căldură vor deveni mai frecvente, mai lungi şi mai intense. Exemplul este dat de temperaturile extreme din Germania şi Olanda, care au înregistrat recorduri istorice de peste 40°C încă din iunie.
Experţii subliniază că temperaturile ridicate persistente noaptea blochează recuperarea organismului după zilele caniculare şi agravează condiţiile de sănătate, mai ales în oraşe, unde efectul insulei de căldură urbană creşte semnificativ.
WMO atrage atenţia asupra impactului valului de căldură asupra forţei de muncă, agriculturii şi ecosistemelor naturale şi subliniază necesitatea adaptării şi pregătirii pentru astfel de fenomene din ce în ce mai severe, generate de încălzirea globală.