
Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod roșu de caniculă valabil de luni dimineața până miercuri dimineața în 75% din teritoriu, inclusiv în București. Temperaturile vor oscila între 35 și 41 de grade în zone precum Banat, Crișana și Maramureș.
Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80. În Dobrogea și estul Munteniei va fi cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi de până la 38 de grade și nopți tropicale.
Meteorologii prognozează o creștere a instabilității atmosferice în zonele de deal și munte în a doua parte a zilei de marți, însă canicula va persista în majoritatea regiunilor.