
Președintele Donald Trump a postat pe rețelele sociale că va impune un tarif vamal de 100% asupra bunurilor provenite din orice țară care introduce o taxă pe serviciile digitale ale companiilor americane, în special Statele membre ale Uniunii Europene.
Această amenințare vine în contextul negocierilor comerciale UE-SUA privind plafonarea tarifelor vamale și divergențele privind taxele digitale care taxează giganții tehnologici americani.
Trump reiterează opoziția față de taxele și regulamentele digitale, care, în opinia sa, afectează tehnologia americană și amenință să fie pretext pentru măsuri restrictive reciproce.