
Hezbollah cataloghează acordul-cadru de la Washington drept umilitor și denunță gestionarea suveranității Libanului în favoarea Israelului.
Israelul și Libanul și-au exprimat intenția de a instaura pace și securitate, cu medierea SUA pentru negocieri bilaterale directe.
Procesul prevede dezarmarea grupărilor nestatale pentru preluarea controlului de către armata libaneză și retragerea treptată a armatei israeliene.