Patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei în 1966, fără explozie nucleară
Externe

Patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei în 1966, fără explozie nucleară

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (28 iunie 2026, ora 09:21)

În 1966, un bombardier american s-a ciocnit de un avion de realimentare în zbor deasupra Spaniei, ducând la prăbușirea a patru bombe termonucleare.

Două dintre bombe s-au distrus la impact, contaminând solul cu materiale radioactive și necesitând o vastă operațiune de decontaminare și recuperare, inclusiv sub apă.

Mulți dintre veteranii implicați în curățenie s-au îmbolnăvit ulterior, iar incidentele au dus la suspendarea zborurilor cu aceste arme de tip „Chrome Dome”.