
Ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi și omologul său irakian Fuad Hussein au confirmat că Iranul are responsabilitatea administrării Strâmtorii Ormuz, conform unui memorandum semnat cu SUA.
Ei au declarat că orice altă intervenție externă sau măsură separată va complica situația și va întârzia reluarea traficului maritim normal.
În plus, Iranul solicită ca toate țările din Golf să colaboreze într-un cadru de securitate regional, fără prezența sau interferența altor puteri externe.