
La o conferință de presă comună cu omologul irakian, ministrul iranian Abbas Araghchi a specificat că Iranul este responsabil pentru gestionarea Strâmtorii Ormuz, conform memorandumului cu SUA.
El a atras atenția că orice intervenție străină sau inițiativă unilaterală va complica situația și va întârzia redeschiderea normală a acestei rute maritime.
Autoritățile iraniene au solicitat tuturor părților să respecte acordul pentru a evita escaladarea și au propus crearea unui cadru de securitate regional între țările Golfului.