Turiștii străini au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei în România, în primul trimestru
Economie

Turiștii străini au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei în România, în primul trimestru

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (28 iunie 2026, ora 20:09)

În primul trimestru din 2026, circa 390.900 turiști nerezidenți au fost cazați în România, generând cheltuieli totale de 1,488 miliarde lei, mai mult de jumătate în scop de afaceri.

Cheltuielile turiștilor în scop particular au fost concentrate pe cazare, restaurante, cumpărături și recreere, cu un procent semnificativ organizându-și singuri sejurul.

Transportul principal utilizat pentru sosire a fost avionul, iar aproximativ 36% din turiști s-au bazat pe agențiile de turism pentru organizarea sejurului.