
Israel și Liban continuă, sub medierea SUA, discuțiile privind un acord care să includă stabilirea unei zone-tampon pentru reducerea tensiunilor între cele două state.
Secretarul de stat american Marco Rubio consideră că succesul acestor negocieri va permite guvernului libanez să controleze mai mult teritoriul său, reducând zona influenței Hezbollah.
Discuțiile vin în contextul unor recente atacuri și violări ale armistițiului, iar Iranul leagă protocolul de pace regional și de această problemă din Liban.